Пошук документів про репресії і репресованих в архівах України

Репресивна політика радянської влади є загальновизнаним фактом, багаторазово підтвердженим науковими дослідженнями та спогадами жертв. У багатьох родинах, чиї предки проживали на теренах республік колишнього СРСР, є згадки про репресії щодо когось із родичів. У цій короткій розвідці ми представимо алгоритм пошуку даних про репресованого родича на прикладі України.
У першу чергу, слід пам’ятати, що факт репресій щодо особи може виявлятися у кількох видах покарання, основними з яких є:
- смертна кара (розстріл);
- ув’язнення у ВТЛ – виправно-трудовому таборі.
Тобто факт репресій проти особи не завжди означатиме, що ця особа загинула.
У Радянському Союзі засуджені загалом поділялися на 2 категорії – кримінальні та політичні в’язні. Жертви репресій відносяться переважно всі до другої групи – їх звинувачували у роботі на розвідувальні служби інших країн (Японія, Англія та ін.), шпигунстві, антирадянській агітації та ін. Основний масив репресій в СРСР припадає на 1930ті-1940ві рр. Частину репресованих було реабілітовано після 1956 року, але реабілітація поширювалася не на всіх.
Якщо говорити про пошук слідчої справи репресованого, слід відштовхуватися від регіону, де він був арештований і де, відповідно, велося слідство. Пошук документів варто розпочати зі звернення до Галузевого державного архіву Служби безпеки України (ГДА СБУ), співробітники якого допоможуть скоординувати пошук, повідомивши місце зберігання документів, якщо вони проходили через архівні сховища Служби безпеки України. Наприклад, якщо особа була арештована та засуджена у Тернополі, її слідча справа скоріше за все буде зберігатися в Управлінні СБУ в Тернопільській області, про що повідомить Галузевий державний архів Служби безпеки. Також частина справ на реабілітованих осіб передана на зберігання до обласних архівів за сучасним адміністративним поділом, тому слід надіслати запити у такі установи як:
- Державний архів Тернопільської області;
- Галузевий державний архів Служби безпеки у місті Києві;
- Управління Служби безпеки у Тернопільській області;
Якщо мова йде про Київ та Київську область, можна також уточнити наявність потрібної справи в Центральному архіві громадських об’єднань України (ЦДАГОУ), де зберігається частина справ на реабілітованих жертв радянських репресій. В окремих випадках архів Служби безпеки може порадити звернутися до Галузевого державного архіву Міністерства внутрішніх справ України (ГДА МВС) та Головного інформаційно-аналітичного центру МВС Російської Федерації.
Якщо репресована особа відбувала термін у таборі, можна пошукати табірну справу або табірну картку, де буде міститися базова інформація про засудженого (ПІБ, дата і місце народження, стаття і термін покарання, переведення в’язня в межах системи ГУЛАГу / ГУТАБу). Для пошуку табірної картки слід звертатися найчастіше до російських держструктур, бо на території Росії знаходилася переважна більшість таборів:
- Якщо Ви знаєте назву табору або хоча би орієнтовну область, у якій табір знаходився у часи СРСР, можна написати листа до Управління федеральної служби виконання покарань (рос. – УФСИН) тієї сучасної області РФ, де раніше знаходився/міг знаходитися табір.
- У випадку звернень до російських державних структур може вимагатися документальне підтвердження родинних зв’язків із особою, документи якої Ви шукаєте. В Україні такий тип пошуку не передбачає підтвердження родинного споріднення.
Пропонуємо наступні послуги:
- Пошук та отримання копій справи репресованої особи;
- Пошук та отримання копії табірної картки та/або табірної справи;
Схожі статті

У зв’язку з ескалацією українсько-російського конфлікту та поширенням бойових дій на всю територію нашої держави, 24 лютого 2022 року в […]

Частина наших клієнтів зверталися до нас за допомогою у підтвердженні українського коріння і подальшого отримання українського громадянства. Ми вирішили висвітлити […]