Що можна знайти у документах РАГС?

03.05.2022 1194

Для більшості людей РАЦС – це місце реєстрації тих чи інших подій. Проте, не слід забувати, що окрім безпосередньо реєстрації поточних актів цивільного стану, РАЦС також зберігає книги із записами актів попередніх десятиліть.

Українське законодавство в архівній галузі передбачає, що актові записи зберігаються в органах РАЦС на місцях протягом 75 років. По завершенню цього періоду документи передаються в обласні архіви. Певний виняток становить Київщина, бо актові книги по населеним пунктам Київської області зберігаються в Державному архіві Київської області (ДАКО), а документи по самому місту Київ (до 1940 року включно станом на початок 2022 року) – в Державному архіві міста Києва (ДАК). Таким чином, виходячи із законодавства, нині в архівах мають зберігатися актові книги до 1945 року включно. На жаль, процес передачі документів часто довший, ніж це мало би бути, і станом на 2021 рік в архіви передані актові книги до 1942-1943 рр. включно. Ситуація може варіюватися в залежності від кожного окремого архіву.

Основні типи актових записів та дані, що містяться в них:

 

  • Про народження – ПІБ дитини, ПІБ її батьків, вік та національність батьків, їхнє місце роботи, посада, адреса проживання та ін. Цей документ є одним із ключових для підтвердження національності предка.

 

  • Про шлюб – ПІБ нареченої та нареченого, їхній вік, посада та місце роботи, адреса проживання, іноді зазначається період, протягом якого особи проживають у даному населеному пункті. Може також зазначатися, який це за рахунком шлюб для кожного з подружжя. У більшості випадків, запис про шлюб – це єдине джерело, з якого ми можемо дізнатися дошлюбне прізвище жінки.

 

  • Про розлучення – ПІБ колишніх чоловіка і дружини, підстава для розлучення (за ініціативи чоловіка чи дружини/взаємне бажання подружжя/рішення суду), кількість дітей, місце проживання дітей після розлучення (з матір’ю чи з батьком), прізвище чоловіка і дружини після розлучення (жінка повертала собі дівоче прізвище або лишалася на прізвищі колишнього чоловіка).

 

  • Про зміну імені / прізвища / по-батькові– попереднє та нове ПІБ, дата зміни даних.

 

  • Про смерть – ПІБ померлого, причина, дата, місце смерті.

 

Слід пам’ятати, що бланк актового запису кілька разів змінювався і, наприклад, в акті про народження за 1923 рік ми практично ніколи не знайдемо даних про національність батьків дитини, бо така графа тоді в документі не вписувалася. Книги РАЦС були і залишаються надзвичайно цінним джерелом для дослідження історії роду.

 

 

Схожі статті