Як працювати з обласними архівами в Україні?

25.07.2022 1258

Важливу роль в українській системі збереження архівних документів відіграють обласні архіви, адже вони містять дуже великий масив різноманітних матеріалів. Зокрема, там зберігаються важливі генеалогічні джерела (метричні книги, сповідні відомості, ревізькі казки), документи підприємств, фільтраційні справи та справи репресованих у часи СРСР громадян тощо. Велика кількість довідкової інформації міститься на сайтах архівів, а саме: путівники, зведені каталоги метричних книг та сповідних відомостей, іменні списки тощо.

Кожен обласний архів має свою специфіку та нюанси. Однією з основних проблем для відвідувачів є складність доступу до окремих читальних залів через великі черги на запис та місцями непередбачувано довгий термін виконання запитів. В умовах карантинних обмежень ситуація стала ще більш складною, адже кількість відвідувачів часто обмежується 3-5 особами на день у залежності від площі читального залу. Обов’язковою умовою є також робота в масці та рукавичках. Із введенням воєнного стану читальні зали всіх архівів закрилися для відвідування.

Здійснити замовлення справ найпростіше за допомогою електронної пошти чи у телефонному режимі. Традиційне правило, яке діє в усіх архівних установах України – максимальна кількість замовлених для одного візиту справ не може перевищувати 10 штук загальним обсягом не більше 1000 аркушів. Проблема полягає у тому, що у певних випадках 1 архівна справа може бути більше 1000 аркушів, якщо, до прикладу, мова йде про справу, в яку підшиті метричні книги багатьох населених пунктів.

В архівах дозволене безоплатне копіювання власними технічними засобами відвідувачів. Також можна оформити замовлення на копіювання архівних документів технічними засобами архіву – ця послуга належить до платних, вартість у різних архівах різна.

на фото – Державний архів Полтавської області

Схожі статті