Як розпочати дослідження свого роду?

03.05.2022 1127

Цікавість до генеалогії в наші дні активно зростає і, відповідно, охочих дослідити свій рід стає все більше. Часто-густо на початку пошуку ми зіштовхуємося з проблемою того, як максимально ефективно стартувати зі своїм дослідженням.

Пропонуємо розглянути кілька наших порад, які можуть полегшити шлях початківцю:

  • Опитайте своїх родичів, адже бажано зібрати якомога більше свідчень. Особливу увагу варто приділити розмовам із членами родини старшого віку. Але не треба одразу розцінювати всю отриману інформацію як абсолютну істину – пам’ятайте про те, що це може бути сімейна легенда / чутка / припущення, що може не підтвердитися в процесі роботи з документами. Для більш продуктивного спілкування можна розробити анкету-опитувальник або просто скласти перелік основних питань. Також можна фіксувати розповіді за допомогою відеозйомки чи/та диктофону.

 

  • Перегляньте всі документи, які зберігаються вдома у Вас та Ваших родичів: довідки, свідоцтва, партійні квитки, трудові книжки, атестати, автобіографії, дипломи тощо. Бажано зробити якісні скан-копії, особливо, якщо мова йде про давні документи та про документи, що вже мають незадовільний фізичний стан. Аналогічну процедуру потрібно провести з давніми фотографіями – зробити цифрові копії, а для самих фотокарток придумати систему зберігання, що забезпечить їм максимальну тривалість «життя» (наприклад, конверти з безкислотного паперу).

 

  • Продумайте та розробіть систему зберігання даних про Вашу родину. Слід розуміти, що у процесі дослідження інформації буде ставати все більше і більше, для її накопичення Ви витратите багато часу та зусиль, тому необхідно потурбуватися про безпечне та надійне зберігання цих даних. Наразі існує програмне забезпечення, що може у цьому допомогти. Мова йде, зокрема, про платформу MyHeritage, де ви можете створити свій сімейний сайт, додаючи туди біографічні дані, фото, примітки та ін. Серед програм для побудови та друку схеми родинного древа можемо запропонувати My Heritage Family Tree Builder та Древо Жизни 5 – вони досить нескладні у використанні, дозволяють також придумати дизайн для Вашої схеми древа, підібравши шрифти та фон.

 

  • Зібравши інформацію про предків, окресліть для себе лакуни, що їх ви хотіли би заповнити. Краще починати з пошуку базових документів, які Ви би хотіли отримати, а саме – про шлюб/народження/розлучення/смерть предків. Документи такого штибу, крім іншого, можуть знадобитися і в процесі звернення до органів РАЦС, МВС, Міграційної служби та ін., адже там від Вас вимагатимуть повний «ланцюжок» документів, які підтверджують Ваше споріднення з предком. У разі відсутності одного з них, державна структура відмовить в отриманні інших запитуваних довідок/копій.

 

  • Проаналізуйте основні категорії генеалогічних джерел, після чого Ви зможете зрозуміти, яку інформацію в яких саме типах документів Ви можете шукати. На початковому етапі це може видаватися складним, тому, безперечно, є сенс консультуватися з досвідченими шукачами. Зокрема, на Facebook є профільні спільноти, члени яких дадуть корисні поради та допоможуть скерувати Вашу пошукову роботу:
  1. UAGenealogy– архівний пошук по Україні;
  2. Генеалогия и семейная история –дослідження в архівах Росії;
  3. Єврейська генеалогія Mitzvatemet.com– дослідження єврейського коріння в різних регіонах.
  • З’ясуйте рівень збереженості джерел по населених пунктах, які Ви хочете досліджувати. Багато інформації міститься на сайті самих архівів (путівники, оцифровані документи, картотеки тощо). В мережі Internet є каталоги метричних книг по всіх архівах, в яких зберігається цей тип джерел. За допомогою каталогу можна встановити, чи зберіглася метрична книга із записами про народження Вашого предка і, відповідно, чи є сенс робити в архів запит/здійснювати особистий візит.

Пропонуємо наступні послуги:

  • Детальний аналіз сімейного архіву;
  • Підготовка плану майбутнього дослідження;
  • Побудова схеми родового дерева на основі наявних даних;

Схожі статті