Фільтраційні справи як генеалогічне джерело

11.07.2022 1269

У часи Другої світової війни велика кількість радянських громадян була вивезена на примусові роботи в Німеччину чи Австрію. Після повернення на територію Радянського Союзу колишні остарбайтери мусили пройти фільтрацію – перевірку обставин їхнього потрапляння та перебування на ворожій території. Фактично, людина мала переконати владу в тому, що вона поїхала туди не добровільно, адже від результатів фільтрації залежала її подальша доля – свобода або радянські табори.

Фільтраційні справи – де дуже цікаве та важливе джерело у вивченні історії родини. Зокрема, у справі Ви можете знайти: анкети, фото людини на момент проходження фільтрації, протоколи допитів, довідки тощо. На території України ці матеріали зберігаються в обласних архівах. Для того, щоб отримати можливість особисто переглянути документи або ж отримати їхні копії, необхідно знати населений пункт, з якого особа була вивезена, та населений пункт, в який особа повернулася після війни.

Інформаційне наповнення фільтраційних справ буває різним: подекуди це німецька трудова книжка робітника з фото, анкети, протоколи допитів, автобіографія, навіть листок із відбитками пальців, подекуди – лише кілька листочків із протоколом допиту. У більшості випадків це невелике джерело, що складається з 8-20 аркушів.

Схожі статті