Як дізнатися місце народження предка?

24.06.2022 1438

На початковому етапі дослідження часто-густо проблемою є те, що достеменно невідоме місце народження шуканого пращура. Нижче ми наводимо кілька варіантів пошуку цих даних, а саме:

  • Запис про шлюб: у цьому документі часто вказувалося місце народження членів подружжя або те, скільки років наречений і наречена проживають у місці реєстрації шлюбу. Цей пошук актуальний у тих випадках, коли шлюб був не раніше 1920х років, тобто він був зареєстрований вже в актових книгах органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), у церковних метриках таких даних не буде.
  • Запис про смерть: в актовий запис про смерть людини часто (але не завжди) вносилися дані з паспорта померлого – дата та місце народження. Ці дані не зазначалися у радянському свідоцтві про смерть, але в актовій книзі вони є, якщо особа померла десь у 1950х або пізніше. Іноді можна просто отримати повторне свідоцтво про смерть на сучасному бланку, де буде зазначена інформація про народження.
  • Міграційна служба: у 1974 році в СРСР був обмін паспортів на нові, громадяни заповнювали анкети, які збереглися до наших днів. Якщо Ваш предок був живий у 1974 році, може бути ймовірність, що він обмінював паспорт. Слід звернутися до Міграційної служби України із запитом про пошук паспортних анкет на пращура. Варто пам’ятати, що для цієї установи необхідно підтверджувати родинні зв’язки з предком, тобто прикладати до заяви відповідні документи.
  • Анкети з місць роботи, навчання: якщо Ваш предок вчився в університеті, займав посади у різних установах, є сенс спробувати пошукати анкети або особові справи про нього. Важливим нюансом є терміни давності, бо кадрові документи мають обмежений термін зберігання.
  • Партійні анкети: якщо Ваш предок був членом Комуністичної партії Радянського Союзу (КПРС), Ви можете зробити запит щодо наявності його партійних анкет / карток до Російського державного архіву соціально-політичної історії (РДАСПІ, м. Москва). Для пошуку потрібно знати щось із цього переліку: дата і місце вступу в партію, номер партійного квитка, дата і місце смерті, бо партійний квиток вважався «погашеним» після смерті комуніста.

Схожі статті